Skip to content →

Kosmetyki naturalne – czy warto je wybierać?

Kosmetyki naturalne cieszą się stale rosnącą popularnością i są coraz chętniej wybierane przez konsumentów. Bez wątpienia przyczynia się do tego nieustająca od paru lat moda na zdrowy styl życia. Obok przestrzegania właściwej, wartościowej diety, unikania stresu i praktykowania technik relaksacyjnych oraz regularnego uprawiania różnego rodzaju sportów, ważne jest bowiem także dokonywanie świadomych wyborów dotyczących zawartości naszej kosmetyczki. Warto inwestować w kosmetyki organiczne, które kompleksowo zadbają nie tylko o wygląd, ale też o zdrowie naszej skóry.

Popularne kosmetyki dostępne w większości drogerii zawierają niestety całe mnóstwo mniej lub bardziej szkodliwych substancji. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ informacje dotyczące składów podawane są w taki sposób, aby ciężko było je dostrzec. Dodatkowo nierzadko nie mamy nawet świadomości, które substancje są bezpieczne, a których lepiej unikać. Nazwy wszystkich brzmią dla laika tajemniczo i nie mówią nic konkretnego.

 

kosmetyki-organiczne-naturalne

 

Zabiegi firm kosmetycznych

 

Firmy kosmetyczne stosują także różne zabiegi, aby swoje produkty przedstawić z jak najlepszej strony. Tym samym odwracają uwagę konsumentów od szkodliwych składników, które się w nich znajdują. Niekiedy podkreślają obecność w kosmetyku naturalnego ekstraktu. Pomijają za to fakt, że oprócz niego produkt zawiera kilka lub kilkanaście substancji chemicznych. Warto wiedzieć, że nawet kremy czy balsamy reklamowane jako hipoalergiczne i polecane przez dermatologów mogą okazać się szkodliwe.

 

Kosmetyki naturalne – czym różnią się od popularnych kosmetyków drogeryjnych

 

Kosmetyki naturalne składają się przede wszystkim z substancji roślinnych i innych składników pochodzenia organicznego. W związku z tym często wcale nie pachną lub charakteryzują się delikatną, ziołową wonią. Intensywny, specyficzny aromat kosmetyków drogeryjnych to coś, do czego większość z nas jest przyzwyczajona. Niewątpliwie często jest to przyjemny dodatek, który umila stosowanie produktu. Jednak nie należy zapominać, że substancje zapachowe nie pełnią żadnej pozytywnej funkcji i stanowią jedynie formę „zapychaczy”. Mają uczynić kosmetyk bardziej atrakcyjnym dla klienta. Mogą natomiast uczulać i podrażniać, szczególnie skórę wrażliwą.

 

kosmetyki-naturalne-popularne-składniki

 

Wiele osób boi się także, że naturalne kosmetyki nie będą dawały wystarczająco dobrych efektów. Jest to jednak nieuzasadniona obawa, ponieważ zazwyczaj stosowanie ich wpływa na naszą skórę czy włosy nawet lepiej niż używanie kosmetyków drogeryjnych. Składniki organiczne potrzebują niekiedy więcej czasu, aby zadziałać, jednak w związku z tym są delikatniejsze i nie niszczą bariery ochronnej skóry.

Warto pamiętać także, że kosmetyki zawierające składniki chemiczne mogą powodować alergie, podrażnienia, swędzenie lub suchość skóry, wzmagać trądzik, zapychać pory skóry. Mogą również, co najważniejsze i najbardziej niebezpieczne, przyczyniać się do rozwoju nowotworów oraz zaburzeń gospodarki hormonalnej – w szczególności u kobiet. Niektóre substancje gromadzą się także w organizmie i nie są na bieżąco usuwane, co również stanowi zagrożenie.

Published in Blog

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *