Odchudzanie skuteczne na Slank
Jaki telewizor kupić - jakiej wielkości? Email
wtorek, 25 maja 2010 21:53

led_samsung

Jak wielkości TV kupić? - Poradnik

Oto pierwsza część naszego poradnika pomagającego, przynajmniej w założeniu, dokonać Wam w pełni świadomego wyboru telewizora. A wybór ten utrudnia przede wszystkim olbrzymia oferta rynkowa oraz marketingowe działania producentów, non stop wprowadzających technologie i nazwy, w których nie sposób się odnaleźć. Zanim jednak przejdziemy do wszystkich bardziej skomplikowanych kwestii (takich jak DLNA, 100Hz, LED czy funkcje internetowe), zacznijmy od sprawy mniej technicznej, ale zasadniczej: jakiej wielkości telewizor kupić.

 

Przesiadka z telewizora kineskopowego o proporcjach 4:3 na panoramiczny LCD (Plazmę) o proporcjach 16:9.

Jeśli posiadasz TV kineskopowy, który ma 29 cali i chcesz zachować zbliżoną subiektywną wielkość TV, powinieneś wybrać telewizor co najmniej 32 – 37-calowy. Jednak powinieneś przemyśleć też zakup telewizora większego: 40 – 42'' – oczywiście o ile masz miejsce i środki finansowe na tego typu telewizor.

 

Warto wiedzieć

Telewizory o proporcjach 16:9 wydają się mniejsze niż ich kineskopowe odpowiedniki 4:3 z dwóch powodów:

  1. Ekran o proporcji 4:3 (kineskopowy) ma rzeczywiście większą powierzchnię niż ekran o tej samej przekątnej w proporcjach 16:9 (LCD/Plazma)
  2. Subiektywnie oceniamy przedmioty wyższe jako większe.

przekatna telewziora

40 cali należy oglądać z niecałych dwóch metrów?

Duże kontrowersje budzi też podawana przez producentów optymalna odległość od ekranu. Np. na 32-calowym telewizorze Full HD należy, zdaniem Sony, oglądać TV z 1,2 metra. Generalnie odległość od telewizora wyliczamy mnożąc przekątną ekranu x 2 (czyli dla 40” będzie to 80 cali; w przeliczeniu na jednostki metryczne około 2 metrów) lub mnożąc wysokość ekranu przez 3.  Biorąc pod uwagę te odległości, większość z nas mogłaby w pokoju postawić 46-calowy i większy telewizor.

 

odleglość od telewziora

Wielu osób uznaje to za przesadę, ale rzecz jasna jest to kwestia subiektywna. Ważne, byś wiedział, że telewizor LCD/Plazma nie jest tak szkodliwy dla wzorku jak znane wszystkim telewizory kineskopowe. Pamiętaj, że wielu ludzi spędza przed monitorami LCD (które przecież nie różnią się specjalnie od telewizorów LCD) kilka – kilkanaście godzin dziennie, a odległość od nich często nie przekracza pół metra. Proszę więc, byś argument dużej szkodliwości LCD na oczy odrzucił przy rozważaniach na temat wielkości TV.

 

schemat odległosc od telewizora

Znam wiele osób, które obraz na 40-calowym TV oglądają z 1,5 metra. I ma to jak najbardziej sens, ale przede wszystkim przy oglądaniu obrazu w jakości High Definition (a więc choćby programy TV z oznaczeniem HD, np. TVN HD, Discovery HD, HBO HD, C+ HD itd.). Ponieważ większość osób ogląda przede wszystkim przekazy w jakości SD (a więc zwykłą telewizję czy filmy DVD), należałoby materiał oglądać z trochę dalszej odległości, gdyż z bliska może on nie wyglądać najlepiej.

 

Poniżej prezentuje krótką, moim zdaniem zasadną, tabelę odległości, która być może pozwoli Ci dobrać odpowiedniej wielkości TV.

 

Jeśli na telewizorze będziesz oglądał głównie telewizję z kablówki, z platformy cyfrowej czy z „anteny dachowej” oraz filmy na DVD, oto właściwe odległości dla Ciebie:

 

TABELA(wkrótce)

 

Jeśli na telewizorze będziesz oglądał dużo materiałów HD (kanały z logo HD dostępne głównie na platformach cyfrowych), filmy na Blu-ray, czy też podłączysz konsolę nowej generacji (XBOX 360; PS3), to właściwie odległości dla Ciebie przedstawiają się następująco:

 

TABELA (wkrótce)

 

Argumenty przeciwko dużym telewizorom

Poza wielkością mieszkania (pokoju) są właściwie tylko dwa obiektywne powody, dla których możemy nie chcieć dużego telewizora:

  1. Pobór prądu jest wyższy przy większych matrycach.
  2. Różnice cenowe między kolejnymi wielkościami są dosyć istotne i mogą stanowić skuteczną barierę, zniechęcając do kupna większego telewizora.

Oba te argumenty są prawdziwe, ale warto też zwrócić uwagę, ze modele z aktualnych katalogów są znacznie bardziej energooszczędne niż te same wielkości były przed 3-4 laty a nawet modele sprzed roku.

 

Wnioski – wielkość telewizora

Nie jest tylko chwytem marketingowym często powtarzana prawda, ze niemal każdy po zakupie żałuje, że nie kupił większego telewizora. Najlepszą radę, jaką mogę Ci dać, to rozważenie zakupu telewizora o jeden stopień większego niż planujesz (czyli zamiast 32'' przemyśl zakup 37'' albo zamiast 40 czy 42 cali pomyśl o telewizorze 46''). Tym bardziej, jeśli planujesz zasiąść do oglądania telewizora w odległościach większych niż przedstawione w tabelkach powyżej. Naprawdę nie ma sensu oglądnie filmów z 3 metrów na telewizorze 32-calowym (wtedy możesz zostać przy telewizorze kineskopowym).

naprawdę za mały telewizor

Jeśli chcesz ustawić nowy płaski telewizor w tym samym miejscu, co Twój stary kineskopowy i oglądać go z tej samej odległości, to powinieneś kupić dużo większy ekran. Mając np. 28 – 29-calowy TV kineskopowy, przemyśl zakup telewizora 40-calowego.

2  telewizory - kineskopowy i LCD

 
Portal przegląda teraz 16 gości