Skip to content →

Trądzik: czy można z nim skutecznie walczyć?

Trądzik szpeci twarz i jest przyczyną wielu poważnych kompleksów. Może też pozostawiać po sobie takie pamiątki, jaki blizny oraz przebarwienia. Trądzik to utrapienie nastolatków, dla których okres dojrzewania to szereg zmian związanych z burzą hormonów. W przypadku osób dorosłych zmiany trądzikowe są już traktowane jako poważny problem dermatologiczny.

Co warto wiedzieć na temat trądziku? Jaka pielęgnacja skóry może się okazać najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, którym cera trądzikowa sprawia tak wiele problemów?
Czym właściwie jest trądzik? Dlaczego tak często problem ten atakuje ludzką skórę?

trądzik-maska-z-drożdży

Trądzik – jakie są jego przyczyny

Głównymi sprawcami problemów związanych z trądzikiem są hormony oraz zaburzenia z nimi związane. Skutkiem tego są często właśnie zmiany trądzikowe, które szpecą skórę, a przy braku odpowiedniej pielęgnacji skóry, stają się przyczyną dalszych problemów dermatologicznych. Nie można jednak ograniczać problemów związanych z cerą trądzikową do hormonów. Na problemy z trądzikiem wpływać może też nadmiar sebum produkowanego przez skórę oraz zbyt wielka aktywność gruczołów łojowych.

Skutkiem takich problemów są krosty, powstające w chwili, gdy nadmiar łoju zatyka pory. Krosty takie są z kolei skupiskiem groźnych dla naszej skóry bakterii, z którymi należy się w porę odpowiednio rozprawić. W jaki sposób? Odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem wymaga sięgania po odpowiednie kosmetyki. Pamiętajmy, że cera trądzikowa wymaga przede wszystkim skutecznego i systematycznego oczyszczania.

 

maseczka-drożdżowa-na-trądzik

 

Domowe sposoby na trądzik

W tym zadaniu pomogą nam peelingi. By skóra dotknięta trądzikiem mogła zachować dobrą formę, warto też wykorzystać sprawdzone maseczki i okłady. Maska z drożdży lub kefiru, okłady z rumianku – oto domowe sposoby, dzięki którym walka z trądzikiem staje się łatwiejsza. W trosce o cerę trądzikową warto też w porę wprowadzić kilka prostych zmian w swym menu. Jaka dieta będzie najlepsza? Taka, w której tłuszcze oraz cukry nie zajmują zbyt wiele miejsca. Zastąpienie słodyczy owocami, sięganie po produkty z pełnych ziaren zbóż – oto podstawowe zasady diety dla tych, którym trądzik sprawia tak wiele problemów.

Published in Blog

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *